Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mokrý HájHľadať
 
 

OFK Mokrý Háj

logo ofk mokry haj

OFK Mokrý Háj

 

Futbal v obci Mokrý Háj má viac ako 60 ročnú tradíciu. Po ťažkých začiatkoch sa dostal na pomerne slušnú úroveň, ktorá prekročila i rámec skutočných možností .

 Najskôr išlo o neorganizovaný futbal, ktorý sa začal uplatňovať za mimoriadneho nadšenie niekoľkých mladých občanov obce, ktorí nemali utvorený výbor, či predsedu trénera a pod. Mali iba spoľahlivých nadšencov, ktorí zároveň tvorili aj skromný káder hráčov. Zakladateľom futbalu v Mokrom Háji bol Felix Kucharič, ktorý bol veľkým nadšencom, organizátorom a hráčom a svojím entuziazmom strhol k športu aj ďalších svojich rovesníkov, medzi ktorých patrili Severín Jankovič, Štefan Tureček,,  Michal Vrablec, Ján Kocian, Rudolf Nejeschleba a Izidor Baláž.

Futbal sa začal hrávať v roku 1950. Prvé ihrisko bolo na Gájíci a hrávali sa na ňom priateľské zápasy. Na lepšie časy  futbalu svitlo v roku 1953, kedy sa datuje zrod futbalu v Mokrom Háji. Futbalisti boli zaradení do okresnej súťaže a ich názov bol TJ Sokol Mokrý Háj. Z prvého ihriska na Gájíci sa presťahovali na obecnú lúku - na Jazere, kde obec vyčlenila potrebnú plochu a po mnohých úpravách ihrisko slúži dodnes.

Zo začiatku sa v majstrovských zápasoch zväčša prehrávalo a v konečnom zúčtovaní mokrohájčania v tabuľke obsadili posledné miesto, čo však neuberalo na ich nevídanom futbalovom eláne. Aj keď financií bolo málo, pri skromnosti hráčov a podpore fanúšikov sa predsa v obci futbal udržal. V rokoch 1963-1964 prišli „krízové roky" kedy prišlo k nútenej prestávke. V obci nemal nikto záujem pokračovať v organizovaní futbalu. Oživenie medzi futbalistov i fanúšikov vniesol v roku 1965 Milan Kucharič, veľký nadšenec, ktorý v krátkom čase dokázal stmeliť kolektív a opäť sa pokračovalo majstrovskými zápasmi vo IV. triede okresného preboru. K súperom sa dochádzalo na bicykloch, viezli sa konským povozom a k vzdialenejším súperom sa použil autobus. Klubovňa, prezliekárne na ihrisku zo začiatku neboli. Futbalisti sa prezliekali v obecnej škole, v katolíckom dome a často i blízkych stodoliach. Pomaly sa začal tvoriť prvý výbor TJ, ktorého členmi boli: Štefan Tureček, Jozef Beliansky, Aloiz Turan, Milan Kucharič, Ján Kotvan, Jozef Nejeschleba, Ján Motúz a Ľudovít Heleši. Určité oživenie futbalu priniesol nový názov futbalového klubu TJ Družstevník Mokrý Háj v roku 1964.

V rokoch 1970-1971 sa výbor TJ rozhodol vybudovať nové ihrisko, ktoré sa rozšírilo a predĺžilo a zasial sa nový trávnik. Ako nutnosť sa javilo vybudovanie kabín priamo na ihrisku, aby sa nekultúrne prezliekanie po stodoliach skončilo. Preto sa v roku 1973 začalo s výstavbou kabín, ktoré boli na tú dobu veľkoryso riešené a priestorovo vyhovujú aj v dnešnej dobe. Pri budovaní svojho nového futbalového stánku futbalisti odpracovali tisícky brigádnických hodín. Po vybudovaní nového areálu prejavili záujem o aktívny futbal aj dorastenci, ktorí začali hrať v sezóne 1973/1974. Futbalisti takmer 25 rokov hrávali bez trénera. Prvým „oficiálnym" trénerom bol v roku 1974 bývalý aktívny brankár zo Skalice Ján Dubnický, ktorý mužstvo nielen trénoval, ale ak bolo treba i nastupoval k zápasom. Po jednoročnom pôsobení sa tréner  Ján Dubnický vzdal trénovania a futbalistov sa ochotne ujal Jozef Bakič, bývalý ligový hráč Plzne a neskôr i Považskej Bystrice. Pod vedením nového trénera Jozefa Bakiča sa začalo futbalistom a vôbec celkovo futbalu v obci dariť. Už v roku 1976 mužstvo postúpilo do III. triedy a v sezóne 1976/1977 bolo mužstvo najvážnejším adeptom na postup do II. triedy. Hoci mužstvo bolo 7 kôl na čele tabuľky a postup do II. triedy mali už takmer istý, pre ekonomickú situáciu v konečnom účtovaní, do II. triedy postúpili futbalisti z Rohovských Rybiek.

Na začiatku 80-tich rokov začal pracovať nový výbor v zložení Ing. Ladislav Vlčej, Ľubomír Pravda, Stanislav Lipovský, Jaroslav Pukančík a Peter  Pobuda. V roku 1988 pod vedením trénera Pavla Szantaya, ktorý bol výborným futbalistom a zodpovedne pristupoval s celým mužstvom ku každému zápasu,  sa podarilo futbalistom postúpiť do II. triedy. V sezóne 1990/1991 mužstvo spolu s Chropovom postúpilo do majstrovstiev okresu. O tento úspech sa zaslúžili hráči J. Marko, P Pobuda, M. Chňupka, P. Mikula, P. Samson, V. Kolínek, J. Kopálek, J. Mačuga, J. Jurík, L. Nemec, S. Kolínek, P Duchoslav, L. Samson, L. Vlčej a F. Tychler.

Oživením bol rok 1995, keď sa starostom obce stal aktívny futbalista Peter Pobuda. Za výraznej podpory starostu obce a obecného zastupiteľstva začal futbal výraznejšie napredovať. Predsedom TJ sa stal Ján Žilínek. V roku 1998 bol zvolený nový výbor a do funkcie predsedu TJ bol zvolený Peter Pobuda. Tento výbor v nezmenenom zložení pracuje dodnes. V priebehu tohto obdobia sa podarilo zrekonštruovať kabíny a vybudovať novú strechu v hodnote 350 000,- Sk. Zrekonštruovala sa hracia plocha, vybudovalo sa zavlažovanie ihriska, sociálne zariadenie. Sponzorsky sa podarilo zabezpečiť kosačku. Na dopravu mužstiev používa TJ svoj vlastný autobus. Podarilo sa stabilizovať funkcionársky i hráčsky káder. Ekonomická situácia klubu je uspokojivá aj vďaka pomoci sponzorov, ktorí dlhodobo podporujú náš futbal.

 

 

 

https://ofkmh.webnode.sk/aktuality-news-/


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

ZMO Záhorie

webygroup
ÚvodÚvodná stránka